
Італія
Офіційна назва — Італійська Республіка — держава на півдні Європи. Назва країни походить від етноніму давнього народу італіків, що мешкали в південній Італії.
Загальна площа країни 301 340 км², з яких на суходіл припадає 294 140 км², а на поверхню внутрішніх вод — 7 200 км².
Населення країни — близько 60 мільйонів, що робить її третьою за чисельністю країною-членом Європейського Союзу.
Офіційна мова – італійська.
Столиця – Рим.
Географія
Італія межує з шістьма іншими країнами: на півночі — зі Швейцарією і Австрією, на заході — з Францією, на північному сході — з Словенією, з країнами, що являють собою анклави (з усіх сторін обмежені територією Італії) — Ватиканом і Сан-Марино.
Загальна довжина державного кордону — 1836,4 км.
Італія омивається водами Середземного, Лігуртійського, Тирренського, Іонічного та Адріатичного морів. Загальна довжина морського узбережжя 7600 км. Морські кордони в 4 рази довші за сухопутні.
Рельєф країни – переважно гірський: 80% території займають гори і височини. На півночі — Західні Альпи з найвищою точкою країни та Західної Європи — горою Монблан (4748 м), південніше — Паданська рівнина, далі гори Апенніни (найвища точка — гора Корно, 2914 м). Середні висоти — 538 м. Найнижча точка — рівень вод Середземного моря (0 м).
Клімат
Географічно Італія лежить у помірно континентальному і субтропічному кліматичних поясах.
Температури повітря в Італії рідко опускаються нижче 0 °С. Опади утворюються за рахунок змішування повітряних мас з різними температурами і різним вмістом водяної пари під час проходження циклонів. Рідкі опади часто випадають у вигляді коротких руйнівних злив.
Літо сухе та спекотне, середня температура липня +27°С. Зима м’яка і тепла, середні температури січня +8-10°С. У північних та центральних частинах Апеннінського півострова середні температури дещо інші — +24 °С у липні і +1-4 °С у січні. Сніг на Апеннінському півострові випадає рідко. З березня до жовтня на півдні Італії дме сирокко — сухий, жаркий вітер з Африки, що приносить підвищення температури до +35-40 °С та червонуватий пил.
Середземноморський режим опадів (максимум – взимку, мінімум – влітку) характерний для всієї півострівної і острівної частин Італії. У Апулії знаходиться найпосушливіше місце в Італії, де випадає всього 195 мм опадів в рік. Приморські райони Італії, зокрема Лігурійська Рів’єра, узбережжя Іонічного моря, островів Сицілія та Сардинія, вирізняються особливо м’яким кліматом. Тут коливання середніх температур найхолоднішого місяця (січня) і найжаркішого (липня) становить приблизно 15°.
Клімат Альп змінюється залежно від висот від помірно теплого до холодного, в горах сніг лежить декілька місяців на рік, а на вершинах гір він ніколи не тане.
Історія
Історія Італії починається близько 500 року до н.е., з могутньої Римської Імперії, яка до V сторіччя займала величезні території Європи, Азії та північної Африки. Наприкінці V сторіччя сучасна Італія була завойована германцями, остготами та готами, правління яких тривало декілька століть.
До середини XV століття мирно проіснували багаті міста-держави, які з’явилися наприкінці середніх століть.
У 1861 році король Сардинії Віктор Емануель II проголосив створення єдиної держави, але до її складу ще не входили Рим та Венеція.
До 1870 року Італія знаходилася вже практично в сучасних кордонах, а в липні 1871 року Рим став столицею об’єднаної Італії.
У 1922 році до влади прийшов фашистський режим Беніто Муссоліні, який проіснував до 1943 року.
В червні 1946 року король Італії відрікся від трону та покинув країну. Італія була проголошена республікою.
Станом на сьогодні, Італія є членом ООН та всіх спеціалізованих агентств цієї організації, НАТО, ЄС, ОБСЄ, Організації економічної співпраці та розвитку.
Населення
Чисельність населення країни 2020 року становила 60 461 826 осіб (23-те місце у світі).
Офіційною мовою країни є італійська. Інші поширені мови: німецька, французька, словенська.
Релігія
Основною релігією в Італії є християнство. Більшість християн в Італії дотримуються католицизму (близько 95% жителів Італії), її центр — Ватиканська держава в Римі.
Близько 225 000 чол. вважають себе протестантами, в тому числі лютерани, методисти та баптисти.
Держава Ватикан – релігійна столиця католиків всієї планети. З 1929 р. Ватикан має статус незалежної суверенної держави, глава якого – Папа Римський, який одночасно є і головою Римської католицької церкви.
Культура
У Італії співіснують різні культури та національності. Близькість до інших держав, таких як Франція, Швейцарія, Австрія та Словенія, також значною мірою вплинула на італійську культуру.
Італія стала родоначальницею багатьох архітектурних стилів: класичний римський, ренесансний, бароко і неокласика. Тут знаходиться величезна кількість визначних пам’яток як природних, так і історико-архітектурних. У Римі це — храм Пантеон, Колізей, Форум, лазні Каракалла, Тріумфальна арка, собор Св. Павла, Капітолійський музей, Національний музей, галерея Боргезе та інші. У Мілані — знаменита опера «Ла Скала», церква Сан-Амброджо, монастир з фрескою «Таємна вечеря» Да Вінчі. У Пізі — «Падаюча вежа», у Флоренції — палац Строцці, який є палацом епохи раннього Відродження. його споруди і площі прикрашають творіння Мікеланджело, Джотто, Челліні. Унікальне місто-музей Венеція, історичний центр якого розташований на 118 островах з 400 мостами.
Всього на території Італії розташовано найбільше в світі пам’яток спадщини ЮНЕСКО – 44.
Найпопулярніші свята – релігійні, такі як Різдво і Великдень. 1 листопада відзначається День святих, під час якого італійці зазвичай прикрашають могили померлих родичів квітами, а 25 квітня – День звільнення, що знаменує закінчення Другої Світової війни в 1945 році.
Найвідоміший подібний захід в Європі – карнавал у Венеції. Традиція зародилася в XIII столітті. Карнавал проводиться щорічно в лютому і завершується до початку Великого посту.
Ще однією цікавою подією є Апельсинова битва, яка проходить щорічно в містечку Іврея в П’ємонті. Вона відбувається за 3 дні до Попелястої Середи. Під час цієї події місто ділиться на дев’ять команд, кожна одягнена у певний колір. Протягом трьох днів команди стикаються один з одним, кидаючи один одному апельсини, щоб знищити іншу команду.
Що стосується інших видатних деталей Італії, то це її гастрономія, з рецептами, що сягають Середньовіччя і які вдосконалювались з часом. Багатовікова кулінарна традиція, яка стала популярною у всьому світі. Вино, сир і макарони є важливою частиною італійських страв.
Одним із найбільш актуальних аспектів італійської культури є повага та важливість сім’ї. У італійців прийняті часті сімейні зустрічі, вважається нормою проводити багато часу з рідними та близькими.
Туризм
Туризм має надзвичайно велике значення в житті Італії. Туризм – один з найбільших та швидкоростучих галузей італійської економіки.
Всесвітньо відома історія Італії, її природа, твори мистецтва, культурні пам’ятники, релігійні свята, мода й італійський стиль життя, вино й гастрономія — зробили Італію важливим туристичним центром світового рівня. Туристів приваблюють і сонячні пляжі Середземномор’я, і краєвиди, і зимові види спорту в Альпах. Італійська Рив’єра в Лігурії є одним цілим з французькою, її доповнюють пляжі Сардинії та Адріатики.
Головний район іноземного туризму – північний схід, особливо області Трентіно-Альто-Адідже та Венето, а також центральна Італія (Рим, Флоренція, Венеція). Рим є одним з найбільш відвідуваних міст світу. Тут же процвітає і релігійний туризм – завдяки розташуванню в межах Рима держави Ватикан.
Транспорт
Транспорт Італії є розвиненим і комплексним. Найбільше значення мають автомобільний, залізничний і морський.
Найбільшими портами Італії є Трієст і Генуя, а всіх портів налічується близько чотирьох десятків. Для внутрішніх перевезень використовують першокласні автомагістралі. За кількістю автошляхів Італія поступається в Західній Європі тільки Німеччині.
Італія має добре розвинену міжміські транспортні мережі. Поїзди та автобуси зручні для руху. Великою популярністю користуються швидкісні поїзди «Євростар», «Треніталія». У Римі, Мілані, Неаполі, Генуї та Катанії є метро. Станції позначається великі літери «М». Працює метро з 5:30 до 23:00. Квитки на трамваї та автобуси продаються в кіосках. Один квиток дозволяє здійснювати поїздки на всіх видах громадського транспорту (метро, автобусі, трамваї) з пересадкою протягом 75-90 хвилин.
У Венеції функціонують тільки річкові трамвайчики, які пересуваються за визначеними маршрутами. Якими керують дві людини: капітан і його помічник, які оголошують зупинки і продають квитки.
Таксі в Італії жовтого або білого кольору і наявна шашечка або табличка. У табличці розміщуються розцінки на чотирьох мовах: італійською, англійською, французькою та німецькою. Спіймати таксі на вулиці не так просто, тому краще замовити його по номеру, який можна дізнатися в готелі, в магазин, або в будь-якому іншому закладі.
А також можна взяти транспорт напрокат. В Італії Ви зможете взяти в оренду автобус, мікроавтобус, а також легковий автомобіль під заставу готівки. Для цього у вас повинні бути в наявності права, закордонний паспорт з візою, кредитна картка міжнародного зразка, а також медичний страховий поліс.
Кухня
Італійську кухню люблять у багатьох країнах світу. Таку популярність вона здобула завдяки різноманітності і неповторності страв. В Італії деякі страви можуть готуватись не лише в окремому регіоні, а й тільки в одному населеному пункті. Неповторності стравам італійської кухні додають високоякісні продукти і різноманітні додатки, серед яких велике значення мають овочі та трави.
У різних куточках Італії ви спробуєте несхожі один на одного піцу, пасту, салати та супи. Деякі деталі пов’язані з кліматичними умовами: на півночі найбільш поширеними інгредієнтами є риба, картопля, рис, ковбаса, свинина і різні види сирів; на півдні в страви додають помідори, які подають як в свіжому, так і у вареному соусі, а також каперси, перець, маслини і оливкову олію, часник, артишоки, баклажани і сир Рікотта.
Цікаві факти італійської кухні:
- Італійці не використовують багато часнику і мінімум спецій. У стравах вони спираються на поєднання ароматів свіжих інгредієнтів.
- Кава з молоком – це напій для сніданку, ви не побачите італійця, що п’є капучіно після 11 години ранку. Після їжі як правило п’ють еспресо.
- Хліб використовують для «витирання» зайвого соусу, що залишився на тарілці після їжі. Тож якщо ви хочете пообідати по-італійськи, залиште хліб до кінця трапези й смакуйте його з соусом.
- В італійських ресторанах не прийнято самим вибирати столик, потрібно дочекатися поки офіціант покаже вам місце. До ціни страви часто приплюсовують обслуговування. У містах кухня в ресторанах працює довго, в невеликих же містечках після 21:00 можуть виникнути труднощі.
- Бар – це місце, куди люди йдуть поснідати кондитерськими виробами з еспресо. Він не буде схожий на бари в більшості інших країн.
- Салат в Італії не є закускою, його вживають після їжі, тому що груба їжа допомагає у травленні.
- Італійська піца тільки на тонкому шарі тіста, а різновид з товстою і пишною скоринкою був придуманий за межами Італії. І найпопулярнішою є звичайна Маргарита.
В Італії їжа на ходу вважається неповагою. Тому що хтось витратив час і сили для її створення, щоб ви могли насититися й насолодитися нею, чого не можна домогтися коли ви поспішаєте.
Магазини
Італія славиться як країна з розвиненою fashion-індустрією. Мілан є лідером серед італійських міст за кількістю магазинів, бутіків і великих торгових центрів. У цьому місті розташовані відомі італійські Будинки моди : «Версачі», «Армані», «Дольче і Габбана». Шикарні бутики цих та інших відомих брендів розташовані в так званому «модному трикутнику», на перетині вулиць Via Montenapoleone, Via Borgospesso, Via Andrea, Via della Spiga і Via Gesu.
В Римі дорогі магазини провідних брендів розосереджені в околицях Piazza di Spagna.
Також великою популярністю серед покупців користуються великі торгові центри: «La Rinascente», «UPIM», «Coin», «Oviesse». Вони мають розгалужену мережу філій і представлені практично у всіх найбільших містах Італії.
Графік роботи магазинів приблизно однаковий: відкриття – о 8-9 ранку; закриття – в 7-9 вечора. Вихідні – неділя і перша половина дня понеділка. Торгові центри працюють часто без вихідних і перерв, з ранку і до пізнього вечора.
Якщо ви плануєте шопінг в Італії, то краще оминайте кінець серпня і початок вересня, так як в цей час майже у всій країні настає «мертвий сезон». Полиці магазинів порожніють після літніх розпродажів, покупців мало, і більшість магазинів і навіть торгових центрів закриваються.
Чайові
У кафе і ресторанах зазвичай до суми вже додано 10%, але якщо обслуговування вам дуже сподобалося, тоді можна доплатити ще 5%. Самі італійці вважають достатнім залишити в якості чайових 5 євро.
Чайові в Італії включено в рахунок практично у всіх готелях, але порадувати персонал за їхні старання все ж можна невеликими преміальними. Орієнтовна сума доплати в 2-озіркових готелях становить 1 євро на добу. Коридорні в таких готелях отримують від 0,5 до 1 євро на добу. При замовленні в номер їжі обслуговуючому персоналу залишають не менше 0,5 євро. А в більш дорогих 5-изіркових готелях вартість перерахованих послуг зросте на 40%, а то і на 50%.
Гідам і гондольєрам дають від 1 до 2 євро.
В Італії потрібно дуже акуратно давати чайові, щоб не образити привітних місцевих жителів.
Пляжі
Піщані пляжі, приховані і одиночні затоки, білі пляжі, скелясті та галькові узбережжя: з півночі на південь Італія може похвалитися одним із найкрасивіших морів у світі, що характеризується кришталево чистими водами, широкими берегами, ідеальними для дітей, затоками, захищеними нависаючими скелями, райськими островами.
Лігурійське море є найпівнічнішою частиною західного Середземномор’я. Вздовж італійської частини Лігурійського моря розкинулися найкрасивіші пляжі Лігурії та тосканського узбережжя.На південь, уздовж півострова, знаходиться прекрасне узбережжя, омите Тірренським морем із найкрасивішими пляжами Тоскани.Окремої уваги заслуговують пляжі регіону Лаціо та Кампаньї, найкрасивіші пляжі Базилікати, а також Калабрії, аж до протоки Мессіна.Води Іонічного моря омивають все східне узбережжя регіону, характеризується чудовими і дикими пляжами. З півдня, біля східного узбережжя Італії розкинулись пляжі іонійської сторони Базилікати та пляжі Апульї, омиті Іонічним морем та Адріатикою. Від Пунта Палаша в Отранто до гирла ріки По, узбережжя омиває Адріатичне море. Тут пляжі дуже схожі один на одного, прямі і мілководні. Крім того, Італії належать узбережжя чудових островів Сицилії та Сардинії. Для Сицилійського узбережжя характерна гірська і зубчаста частина (на північній та східній ділянці) та низька ділянка узбережжя (на заході та півдні).
Найкрасивіші моря і пляжі за регіонами Італії, нагороджені європейським Блакитним прапором:
- Абруццо, Spiaggia di Punta Penna, Vignola (Vasto)
- Базиліката, Spiaggia di Policoro (Matera)
- Калабрія, Praia a mare (Cosenza)
- Кампанья, Piana di Velia, Torre del Telegrafo, Marina di Ascea, Ascea (Salerno)
- Тоскана, Cala Piccola, Porto S. Stefano, Monte Argentario (Grosseto)
- Емілія-Романья, Zadina, Cesebatico (Forli-Cesena)
- Фріулі Венеція-Джулія, Spiaggia Principale, Costa Azzurra, Pineta, Grado (Gorizia)
- Лаціо, Pontente-Levante Sperlonga (Latina)
- Лігурія, Zona Gli Scogli, Chiavari (Genova)
- Марке, Spiaggia dei Sassi neri, San Michele, Spiaggia Urbani, Sirolo (Ancona)
- Молізе, Marina di Petacciato, Petacciato (Campobasso)
- Апулья, San Vito, San Giovanni, Cala Fetente, Polignano a Mare (Bari)
- Сицилія, Lido Fiori Bertolino, Porto Palo Cipollazzo, Menfi (Agrigento)
- Сардинія, Poetto, Mare Pintau, Quartu S. Elena (Cagliari)
- Венето, Sottomarina, Chioggia (Venezia)
Цікаві факти
Італійці – любителі кави. Саме тут була винайдена перша кавоварка, і кілька найвідоміших рецептів походять з цієї країни, такі як капучино, еспресо, caffè macchiato і більше.Обідній час «по-італійськи» (la pennichella). Покупки в магазинах, обіди в кафе, послуги банків – в обідній час ви можете втратити через так звану сієсту. Багато закладів закриваються після 12 години дня, щоб співробітники могли відпочити в літню спеку. А після 16 години життя «відновлюється», і відпочилі італійці готові радувати своїми товарами, послугами та привітністю до самого вечора. Обов’язково запам’ятайте про таку місцеву особливість, інакше в обід ви ризикуєте залишитися з порожнім шлунком.
В Італії найбільша кількість вулканів, чим в інших країнах Європи. На острові Сицилія знаходиться найвищий діючий вулкан Європи — Етна (висота 3340 метрів). Крім нього є і кілька інших діючих вулканів на території Італії, такі як Везувій, Стромболі, Вулькано, Марсилием.В Італії знаходяться дві незалежні країни такі як: Ватикан (найменша країна в світі) і Сан-Марино (одна з найменших країн світу).
Найбільш особливими рисами італійського суспільства є жестикуляція – форма невербального спілкування, що широко застосовується у повсякденному житті цієї країни, але серед жінок не заведено розмахувати руками.Якщо готуєтеся до поїздки в Італію, то беріть з собою пристойний гардероб. У цій країні прийнято навіть в магазин ходити в красивому ошатному одязі. До багатьох закладів просто не пускають в занадто короткому, відкритому або спортивному одязі.
Сувеніри
Італія традиційно асоціюється у туристів або з Давнім Римом або з картинами епохи Відродження. Однак рекомендується звернути увагу на італійську їжу, одну з найсмачніших в світі.
Кантуччіні та інші солодощі: традиційне тосканське печиво кантуччіні з мигдалем або шоколадом разом з тосканським червоним вином є вишуканий десерт.
Любителі шоколаду оцінять дорогі (від 4 євро), але дуже смачні цукерки `Baci`, що в перекладі означає `поцілунки`.
Лімончелло:Лімончелло – солодкий лікер з лимонної цедри, його зазвичай п’ють після кави. Але будьте обережні: штука дуже підступна – солодка, але міцна.
Італійські бренди:батьківщина таких всесвітньо відомих марок, як Dolce & Gabbana, Gucci, Versace і Patrizia PePe. Італійці вважають, що тільки їм, єдиним на всій планеті, властиве почуття стилю. Тому, будучи в Римі на вулиці Кондотті або у Флоренції на Старому мосту, не забудьте прикупити собі хоча б крихітний гаманець від Fendi. Для багатьох модників це може виявитися кращим з сувенірів.
Карнавальні костюми і маски: з Венеції та інших міст Італії туристи часто привозять карнавальні костюми і їхній неодмінний атрибут – маски, справжні і декоративні, а також ляльок, іграшкові керамічні гондоли й інші іграшки та сувеніри, що нагадують про святкові гуляннях. Карнавальні костюми дуже дорогі, але і дуже красиві. Залишити їх собі на пам’ять про карнавал – справжня розкіш.
Муранське скло:на острівці Мурано поруч із Венецією виготовляють зі знаменитого муранського скла виготовляють вази, кубки, келихи, люстри та інші предмети розкоші і прикрас. Іноді скло розколюють на маленькі шматочки, і з них виходить муранське мозаїка. Її також використовуються для прикраси ваз, келихів, скриньок, брошок, кулонів, годинників та інших аксесуарів. Однак муранське скло – дуже дорогий сувенір. Маленька–премаленького шкатулочка буде коштувати від 20 євро.
Репродукції:в магазинчиках при церквах, музеях і галереях продаються найрізноманітніші сувеніри (листівки, постери, календарі, гуртки, запальнички, закладки, блокноти, ручки і серветки), прикрашені репродукціями знаменитих картин художників Відродження.
Релігійні символи:з Ватикану можна привезти предмети релігійного культу: хрести, кільця, ладанки, скриньки й кулони зі срібла та інших матеріалів, прикрашені ангелами роботи Мікеланджело. При монастирських крамницях (наприклад, в порце неподалік від Рима) можна придбати продукцію, виготовлену ченцями: ароматичне мило, варення, мед, дерев’яні вироби. Італійці діляться на затятих католиків і атеїстів, тому не дивуйтеся, виявивши навпроти палацу Папи Римського лавку з комічними фігурками ченців і самого Папи.
Режим в’їзду
З 11 червня 2017 року між Україною та Європейськом Союзом діє безвізовий режим, і тому власники бометричних паспортів можуть безперешкодно перебувати в Італії( чи в іншій країні) до 90 днів .